چرا کودکان بهانه گیری می کنند؟

بهانه گیری را می توان به طوفان های تابستانی تشبیه کرد – ناگهانی و گاهی ناخوشایند. یک دقیقه شما و فرزندتان در رستوران نشسته اید و خوشحال در حال غذا خوردن هستید اما یک دقیقه بعد، ناگهان کودک ناله می کند و با تمام وجود جیغ می کشد که مثلا نی نوشابه اش خم شده است. اصولا کودکان یک تا سه ساله بسیار بهانه گیر هستند.شاید نگران باشید در حال پرورش کودکی زورگو هستید. اما امیدوار باشید که این اقتضای سن کودکان است و آنها در بخاطر ناامیدی های خود بهانه گیری می کنند.

cookingpabi-bahanegeri-kodakan3

کلیر بی. کوپ، استاد روانشناسی رشد کاربردی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی کیرمونت کالیفرنیا بیشتر این بهانه گیری ها را به مشکلات مهارت های زبانی کودکان نسبت می دهد. «کودکان در این سن کم و بیش بیشتر کلمه هایی را که می شنوند، درک می کنند اما نمی توانند آنها را درست و کامل بیان کنند. در نتیجه، وقتی کودک نمی تواند منظور خود را توضیح دهد پریشان می شود و جیغ کشیدن و بهانه گیری را آغاز می کند.»

cookingpabi-bahanegeri-kodakan1

چه اقداماتی می بایست انجام داد :

۱.کنترل خود را از دست ندهید : بهانه گیری کودکان فقط آه و ناله نیست. علاوه بر لگد زدن، جیغ زدن و پا کوبیدن، کودک ممکن است، اشیا را به اطراف پرت کند، دیگران را کتک بزند یا حتی نفس خود را حبس کند تا کبود شود. تحمل و کنترل این رفتارها واقعا طاقت فرسا است اما والدین باید مطمئن باشند که حبس نفس تا مرحله کبودی نیز نرمال است.

هنگامی که کودک در حال جیغ و داد کردن است به حرف ها و دلیل های شما گوش نمی دهد و با حالتی منفی به فریادها و تهدیدهای شما پاسخ می دهد. مادر کودک دو ساله می گوید: «هرچه بیشتر سر او داد بزنید که آرام تر شود، او با صدای بلندتری جیغ می زند. در این مواقع شاید بهترین کار این است که کنار او بنشینید و چیزی نگویید.»

cookingpabi-bahanegeri-kodakan2

به طور کلی، بودن در کنار کودک هنگام بدرفتاری روش خوبی است. کودکان خودشان هم از خشمی که دامن آنها را گرفته است می ترسند و بودن شما در کنار آنها موجب آرامششان می شود.

اگر تحمل بهانه گیری های او را ندارید چند دقیقه کوتاه بیرون بروید و وقتی کودک دست از گریه و جیغ برداشت دوباره به اتاق بازگردید. اگر شما آرامش خود را حفظ کنید او نیز سریع تر آرام می شود.

وعده یا رشوه دادن به کودک در این شرایط نتایج خوبی در پی ندارد. بنابراین فکر این چیزها را از سر بیرون کنید. تا حد امکان به بهانه گیری های بی مورد او عتنا نکنید تا خودش خسته و ساکت شود.

Check Also

وابستگی کودک در سنین مختلف

میزان و نوع وابستگی کودک در سنین مختلف تغییر پذیر است. سرعت رشد مغز در ...

دیدگاهتان را بنویسید